23 Nisan 2018 , Pazartesi

Hamilelikte yüksek tansiyon

Bazı gebeler zaten gebelikten önce yüksek tansiyona sahiptir, bazılarında ise bu durum gebelikle beraber başlar. Toplamda bütün gebeliklerin yaklaşık yüzde 10’unda yüksek tansiyon meydana gelir. Hamilelikte yüksek tansiyon hastalıkların teşhis edilebilmesi ve takip ile tedavisinin planlanabilmesi için düzenli olarak kan basıncı takibi yapılması önemlidir.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Aydın Boyama, gebelikte meydana gelebilen yüksek tansiyonu anlattı.
HAMİLELİKTE YÜKSEK TANSİYON  İLE SEYREDEN DURUMLAR 5 FARKLI ŞEKİLDE MEYDANA GELEBİLİR:
– Kronik hipertansiyon: Bu durumda tansiyon yüksekliği gebelikten önce vardır. Eğer gebeliğin 20. haftasından önce 140/90 üzerinde yüksek tansiyon saptanmışsa veya 20. haftadan sonra saptanan yüksek tansiyon postpartum 12. haftada hala düzelmemişse bu kronik hipertansiyon olarak kabul edilir.
– Gestasyonel hipertansiyon: Bu durumda tansiyon yüksekliği gebeliğin 20. haftasından sonra başlamaktadır ve postpartum 12. haftadan önce normale dönmektedir. Gestasyonel hipertansiyonda preeklampsiden farklı olarak proteinüri eşlik etmemektedir.
– Preeklampsi: Gestasyonel hipertansiyonda belirtilen kriterlere proteinürinin eşlik etmesi ile tanı konur. İdrarda protein atılımı 24 saatte 300 mg’ı geçiyorsa gebelikteki fizyolojik sınır aşılmıştır (+1 dipstik). Ödem preklampsiye sıklıkla eşlik eder ancak bir tanı kriteri değildir, preeklampsi tanısı için ödem şart değildir. Ayrıca preeklampsi olmadan da ödem mevcut olabilir.
– Süperempoze preeklampsi: Kronik hipertansiyon zeminine gebelik sırasında tansiyon yüksekliğinin ve proteinürinin daha fazla şiddetlenmesi durumudur. Gebelik sırasında en kötü prognozlu hipertansif hastalık budur.
– Eklampsi: Preeklampsi hastasında konvülziyonların (nöbet) görülmesi durumudur.

HAMİLELİKTE YÜKSEK TANSİYON TEDAVİSİ:
Eğer kan basıncı tehlikeli değerlere kadar yükselmiyorsa doğum başlayana dek gebeliğin devam etmesine izin verilebilir. Bu esnada tansiyon düşürücü ilaçlar bazen kullanılabilir. Eğer şiddetli preeklampsi veya eklampsi gelişirse tek tedavi doğumdur. Bebeği doğurtma kararı anneye ait riskler ve bebeğin anne karnında taşıdığı riskler ile doğum sonrası karşılaşacağı riskler göz önüne alınarak verilir. Bazen sezaryen ihtiyacı olabilir. Antihipertansif olarak alfametildopa, kalsiyum kanal blokörleri, hidralazin, labetalol, nitrogliserin gibi ilaçlar kullanılır. Hipertansif hastalıklara bağlı konvülziyonları (eklampsi) önlemek amacıyla magnezyum sülfat kullanılır.

Hamilelikte yüksek tansiyon sorunu olanlar muhakkak hekim kontrolünde hamileliklerini sürdürmelidirler.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Yumurtlama zamanını belirlemek

Yumurtlama zamanını belirlemek

Yumurtlama zamanını belirlemek Yumurtlama zamanlarını kendinizin evinizde belirlemek, adet düzenliyse, adet döngüsü düzenliyse mümkündür. Yani …

Hamilelikte Aşerme ve cinsiyetin belirlenmesi

Hamilelikte Aşerme ve cinsiyetin belirlenmesi

Hamilelikte Aşerme ve cinsiyetin belirlenmesi Tatlı yada ekşi aşermeden bebeğin cinsiyetinin anlaşılması mümkün değildir. Aşerme …

Bir Cevap Yazın