23 Nisan 2018 , Pazartesi

Ağrı kesiciler kalp krizi riskini arttırıyor

Yapılan yeni bir araştırma, yüksek dozda ağrı kesici kullanımı ile kalp krizi arasında bir ilişki olabileceğini ortaya koydu.BBC Türkçe’nin haberine göre, tıp alanında dünyanın en önemli yayınları arasında yer alan BMJ’de yayımlanan araştırmada Kanada, Finlandiya ve İngiltere’den 446 bin 763 kişinin sağlık verileri incelendi.

Araştırmaya imza atan uluslararası bilim insanları, reçeteli ‘non steroidal antienflamatuar ilaçlar’ (NSAI) kullanan kişilerin sağlık durumlarına odaklandı. Araştırmada, kalp krizi riskinin en yüksek olduğu dönem, ağrı kesici kullanımının ilk 30 günü olarak tanımlandı.

Non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar, tıp biliminde ağrı, ateş ve enflamasyonu azaltan ilaçların genel adı olarak kullanılıyor. Bu ilaçların adında benzer etkilere sahip olan kortizondan ayrıştırmak için ‘non-steroidal’ ifadesi yer alıyor.

Araştırmaya göre, bilim insanları, reçeteli ağrı kesicilerin daha henüz ilk haftada kalp krizi riskini artırmaya başladığını ve özellikle ilk ay içerisinde riskin en yüksek düzeye ulaştığını tespit etti.

Ancak bilim insanları, başka birçok etkenin de söz konusu olmasından dolayı kalp krizi ile ağrı kesici arasında bir ilişki olduğunu kesin bir dille söylemenin güç olduğunu belirtiyor.

Başka bir araştırmaya göre ise ;

İsviçre’den bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırma özellikle, aspirin gibi tıp dilinde “steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar” olarak bilinen ilaç grubunu ele alıyor.

Toplamda 115 bini aşkın hastayı kapsayan 31 ayrı klinik denemeyi ele alan araştırma grubu bulgularını rapor olarak yayımladı. Buna göre, tıp dilinde “steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar” olarak adlandırılan ve en yaygın kullanıma sahip ağrıkesiciler kalp krizi ve felç riskini 2 ila 4 kat artırabiliyor.

Durumun özellikle de kireçlenme, romatizma gibi kronik hastalıklar nedeniyle düzenli ağrı kesici kullanan ve belirli bir yaşın üzerindeki hasta grubu için daha kritik olduğu belirtiliyor. Aspirin ve “ibuprofen” gibi çok sık başvurulan ilaçlar da bu grupta yer alıyor.

Uzmanlar ara sıra başvurulan ağrıkesicilerin benzer bir risk yaratmadığının altını çiziyor. Kronik bir hastalık nedeniyle sürekli ağrı kesici kullanmak durumunda olan hastaların ise doktorlarına başvurarak ilaç hakkında bilgi almaları öneriliyor.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Bir Cevap Yazın