24 Nisan 2018 , Salı

Astım Hastalığı

Astım hastalığı Nedir?

Astım akciğer içi hava yollarının geriye dönebilen daralması kendini gösteren bir hastalıktır. Astımda hava yollarında mikrobik olmayan bir iltihap vardır. Bu nedenle hava yolu duvarı daralmış ve şişmiştir. Astım akciğerlerin toz duman koku gibi uyaranlara aşırı duyarlı olmasına neden olur. Bunlara maruz kalındığında genellikle kuru öksürük, nefes darlığı, göğüste baskı hissi, hırıltılı soluma gibi yakınmalar ortaya çıkar. Belirtiler tekrarlayıcı olup nöbetler halinde gelirler. Zaman içinde ağırlığı ve sıklığı değişir. Genellikle gece veya sabaha karşı ortaya çıkar.

Astım hastalığında tedavi iki temele dayanır. Çevresel kontrol ve ilaç tedavisi. İlaç tedavisinden önce çevresel kontrol mutlaka yapılmalıdır. Çevresel kontrolden kasıt öncelikle genel tetikleyici ajanlar olan, sigara, parfüm, deterjan, boya gibi keskin kokulardan kaçınılması, hava kirliliğinin fazla olduğu rüzgarsız günlerde, sisli günlerde dışarı çıkılmamalıdır. Astım hastasının bulunduğu evde balkonda dahi sigara içilmesine izin verilmemelidir.

Astım dünyada 300milyon kişiyi etkilemektedir. Bireyin kendisine ve ailesine ait  bireysel ve çevresel risk faktörleri astım gelişimine eğilim yaratır. Bireysel risk faktörü kalıtım yani ırsiyet olarak değerlendirilebilinir.

Hastaya yapılan testler sonucunda saptanan çevresel alerjenlerle teması olabildiğince azaltılmalıdır. Küf alerjisi varsa evin izolasyonu iyi yapılmalı, polen alerjisinde polen mevsiminde sabah saatlerinde dışarı çıkılmamalı, evcil hayvan alerjisinde kesinlikle hayvanlarla temas olmamalıdır.

Astım hastalığının tedavisi

Astım hastalığı nda ilaç tedavisinin temeli solunum yolu ile içine çekme çeklinde doğrudan hava yollarına ilacın uygulanması esasına dayanır. İlaç tedavisi hava yollarındaki ödemi, kızarıklığı giderici ve bronş daralmasını giderici olmak üzere iki grubu kapsar. Ayrıca üst hava yollarındaki problemler direkt alt hava yollarına yansıyacağından alerjik rinit, sinüzit gibi problemler varsa bunların tedavisinin uygulanmasıda astımın kontrolü için önemlidir.

Yine reflü, uyku apnesi gibi rahatsızlıklarda astım hastalığı nı tetikleyici olduklarından bunların tedavisi astım tedavisine önemli ölçüde katkı sağlar. Alerjik astımda özellikle alerjik rinitle birliktelik söz konusu olduğunda genç yada çocuk hastalarda aşı tedavisi olarak bilinen immünoterapi tedavisi uygulanabilir. Ancak immünoterapi az sayıda seçilmiş hastaya uygulanan bir tedavi şekli olup herkese uygulanması uygun değildir.

0

Kullanıcı oyları: 4.55 ( 1 oy)
Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Damarları temizleyen yiyecekler 

Dengesiz beslenme sonucu tıkanan damarlar ölüm riskini artırmaktadır. İşte damarları temizleyen yiyecekler… NAR: İçerisinde barındırdığı …

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı Şişmanlığı gidermede tercih edilen cerrahi tedavileri sıralayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. …

Bir Cevap Yazın