23 Nisan 2018 , Pazartesi

Diyette yapılan hatalar

Diyette yapılan hatalar ve diyet için 7 tavsiye

Diyette yapılan hatalar içinde en yaygın hata çok küçük kalori ile beslenmek veya aç kalmak. Metabolizmanız için gerekli kaloriyi alamazsanız vücudunuz alarm verir ve sorunlar baş göstermeye başlar. Belki bu tür davranışla ilk bir iki haftada kilo vermiş gibi görünürsünüz ancak vücudunuz yeterli kaloriyi almadığı için fazlasıyla geri alma durumuna ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.Diyette yapılan hatalar

Bir diğer hata ise hergün tartılmak. Hergün tartıldığınızda aslında net bir sonuç göremeyiz. Çünkü vücuttaki ödem günlük olarak değişiyor. Uyku, havanın sıcak soğuk durumu gibi etkenler vücut ödeminde değişkenlik yaratır. Günlük olarak yağ durumu çok fazla değişmez. En doğrusu haftada bir defa, tuvalete çıktıktan sonar aç karna üzerinizde kıyafet olmadan tartıldığınızda doğru sonucu bulabilirsiniz.

Kahvaltı yapmamak diğer bir hatadır. Yapılan araştırmalara gore kahvaltı yapmadığınızda daha fazla acıkırsınız ve kan şekeriniz düşerek rahatsız eder. Kaliteli bir kahvaltıyla güne başladığınızda gün içinde aldığınız kalori %30 lara kadar düşüyor. O yüzden mutlaka protein ağırlıklı, özellikle yumurta ve yulaf ağırlıklı bir kahvaltı ile güne çok daha enerjik başlayabilirsiniz.

Ekmeği bırakmak; ekmekte çok faydalı d vitaminleri vardır. Tahıl ve karbonhidrat ihtiyacımızı yağ almadan ekmekten alıyoruz. Ekmeği yemeyen insanlarda tatlı krizleri daha çok oluyor. Günde en az 2 yada 3 dilim ekmek alınmadığında tatlı krizleri ve atakları baş gösteriyor.

Akşam 6 dan sonra yemek yememek; bununla ilgili aslında yatmadan iki saat öncesine kadar birşeyler yiyebilirsiniz. Örneğin saat 12 de yatıyorsanız, saat 10 a kadar yeme işlemlerini bitirmelisiniz. Çünkü vücut sindirimde zorlanıyor ve mide olarakda daha rahat bir uykuya hazırlaması gerekiyor. 12 de yatan birisi için 10 da küçük bir ara öğün yapabilirsiniz. Ama en sonda  saat 7 8 aralığında akşam yemeğini bitirmelisiniz. Akşam saat 5 – 6 dan sonra birşey yemezseniz ozaman bir anda açlık ve yeme atakları oluşabiliyor. Ve gecenin bir yarısında açlık duygusuyla kendinizi buzdolabının önünde bulabilirsiniz.

Sevdiğimiz besinleri tamamen bırakmak: Diyet dediğinizde bir daha yiyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Ama %80 – %20 kuralına uymanız gerekli. % 80 – % 20 kuralı ise; vücudunuz size %80 iyi beslenmelisin ama %20 de kötü beslenebilme hakkı veriyor. Hafta içi iyi beslenip haftasonu kendiniz ödüllendirebilirsiniz.

Bir anda fazla kilo vermek; Planlarınızı küçük küçük vadelerde yapın. Örneğin ilk başta ilk 5 kilo sonra 10 kilo vermek gibi hedefleriniz olsun. Fazla kiloları 5 6 ay gibi sürelerde vereceğiniz için motivasyonunuzu kaybetmemek için bu tür hedefleriniz olsun. Mesela 100 kiloysanız , once 90 kiloyu görmeliyim, sonra 80e inmeliyim gibi hedefler size daha faydalı olacaktır.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Sadece göbeğinizden kilo alıyorsanız

Sadece göbeğinizden kilo alıyorsanız

Sadece göbeğinizden kilo alıyorsanız bu yiyeceğe dikkat! Göbek yağlarının düşmanı yiyecekleri tercih edebilirsiniz Göbeğinden kilo …

Hangi tatlı kaç dakikada yakılıyor

Hangi tatlı kaç dakikada yakılıyor

Hangi tatlı kaç dakikada yakılıyor Diyetisyen Derya Zünbülcan, Ramazan Bayramı’nda tatlı tüketmeden önce hangi tatlının …

Bir Cevap Yazın