24 Mart 2018 , Cumartesi

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları nın genel görevi yumurtlamayı engellemektir. Bunun faydası yumurtlama olmadığında doğumdan korunma ve bu hormonlardaki içeriklerden ötürü adet kanaması azalır. Adet ağrısı yumurtlayan kişilere mahsustur. Bu nedenle yumurtlama olmadığında adet ağrısıda hemen hemen hiç olmaz. Göğüs kistlerindeki olayları, iltihabi olaylara engel olmak gibi başka faydalarıda vardır. Gerginliği azaltır. Dünyada aspirinden daha çok satışı gerçekleştirmektedir.

Doğum kontrol haplarının Zararları Nelerdir?

Her ilacın faydası olduğu kadar zararıda vardır. Yumurtalık kanserini azaltmasına rağmen meme kanseri olasılığını arttıracağı düşüncesi ile, meme kanseri riski taşıyan kişilere tavsiye edilmez.

Doğum kontrol hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonu içeren haplardır. Adetin 1. günü başlanması tavsiye edilir. 1. gün kullanılan doğum kontrol hapları yumurtlamayı baskılama düzeyi yüksek olacağından daha faydalı olacaktır. Adetin 1. gününden itibaren 21 gün süre ile hergün aynı saatte almak şeklinde uygulama tavsiye edilir. 21 gün bittiğinde 7 gün ara vermesi, akabinde 2. kutuya başlaması şeklinde kullanılır.

Doğum kontrol haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Hafif ve geçici yan etkileri olabilir. ancak ilaca başlayıp bir süre kullanıldığında bu etkiler kaybolur. Baş ağrısı, mide bulantısı, memelerde şişkinlik gibi rahatsızlıklar olur ancak bir sürelik kullanım sonrasında bu şikayetlerin kaybolduğu gözlenmiştir. Diğer bir yan etki, ilacın kullanmaya başlandığı tarihten 6 aya kadar varabilen bir sürede küçük nokta şeklinde lekelenmeler söz konusu olabilir. Ancak bu etkide ilacın kullanım süresi uzadığında yok olmaktadır.

Çok nadirde olsa damar içi pıhtılaşması görülmektedir. Dikkat gerektiren bir husustur. Daha önce damar içi pıhtılaşması geçirilmişse yada ailede bu rahatsızlık var ise mutlaka doktora danışmalıdır.

 

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Bir Cevap Yazın