24 Nisan 2018 , Salı

Göz Tansiyonu

Glokom yani Göz tansiyonu muayenesinde aile öyküsü önemlidir. Ailesinde glokom hastalığı olduğunu bilen kişilerin 35 yaşından sonra muhakkak her sene göz doktoruna başvurmaları gereklidir. Bunun dışında 40 yaş öncesinde her 2 ila 4 yılda bir hastanın ihtiyacına göre, 40 yaşından sonra ise her iki senede bir normal göz muayenesi yapılması gereklidir. Her normal göz muayenesinde göz tansiyonu ölçülür. Bu şekilde bu bulgu vermeyen, sinsice ilerleyen hastalığın erken teşhisi için hastaların göz doktorlarına ulaşması önemlidir.

Günümüzde market, pazar vs gibi yerlerden yakın gözlük alma eğilimi artış göstermiştir. Bu tavsiye edilmez. Yakın gözlüğü ihtiyacı nedeniyle göz muayenesine gelindiğinde hastanın tansiyonuda ölçülüp hastalıklarının olup olmadığının tespitine olanak veriyor. Ancak doktora muayene olmadan dışarıdan gözlük alındığında glokomun ölçülmesi fırsatı kalmıyor. Unutmayın ki glokom görme kaybına yol açabilir.

Göz tansiyonu neden olur?

Glokom normalde gözün içinde özellikle ön tarafında belli alanlardan göz sıvısı üretirken belirli alanlarda bu göz sıvısı boşalır. Eğer bu mekanizmalardan birinde bir hasar varsa – ki genelde boşaltım kanallarında bi takım tıkanmalar vs gözlemlenmektedir- bu dırımda gözün sıvı üretimi basınç artar. Bunun yanında göze gelen darbe, iltihaplanma, göz içinde kanama v.b. gibi nedenlerle göz tansiyonu ortaya çıkabilir.

Göz tansiyonu ( glokom ) tespiti ve tedavisi

Görme testi yapıldığında dahi görmesi tam olan bir kişi aslında sinsi glokom hastalığına yakalanmış olabilir. Ancak yapılan göz tansiyonu muayenesinde göz tansiyonu yüksek bulunduğunda görme alanı testi yapılır. Bunun nedeni bu hastalıkta görmenin tam merkezi mi kenarlarımı bozulduğunu anlamaktır. Hasta bunu anlayamaz ama bilgisayarlı görme alanı cihazı bunu tespit eder. Göz siniri hücrelerinin kalınlığına bakarak hastalığın hangi aşamada olduğu tespit edilir. Verilen tedavi yöntemlerinin ne derece etkili olduğu yada olmadığı, verilen damlaların yeterli olup olmadığını, cerrahi bir müdahaleye gerek olup olmadığı yine bu tetkikler sayesinde anlaşılabilinir.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Bir Cevap Yazın