24 Mart 2018 , Cumartesi

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisi olan kişiler öncelikle güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalıdır . Bu nasıl olacak dersek , kıyafet seçimleri ile olabilir. Örneğin uzun kollu giymek şapka takmak gibi. Yada en az 30 faktörlü güneş koruyucu bir takım ürünler kullanabilir. Losyon krem v.b. gibi 30 faktörlü ürünleri kullandığında %95 oranında güneşten korunabilir. Yani vücudun güneş gören yerlerine sürmesi 3 4 saat güneşten etkilenmeyecektir. Güneş koruyucu sürdükten sonra bölgeyi yıkarsa yada terlerse bu süre 1 saate kadar düşmektedir.

Yaz aylarında özellikle güneşli hava süresi uzun olacağı için birkaç saatte bir kremi veya losyonu yenilemesi gerekmektedir. Özelikle saat 10 ile 4 arası güneşe çıkmamaları , çıktıkları zamanda da güneş koruyucu sürmeleri gerekmektedir. Havuz veya denize gidildiğinde ise suya girmeden önce ve girdikten sonrada yine bu güneş koruyucuları uygulamak gereklidir.

Bazen güneş alerjileri başka hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi hastalıklarının belirtisi olabilir. Güneş alerjisi hastayı sosyal hayatını etkileyecek derecelere kadar ulaşabilir. Güneş alerjileri hafif kızarıklardan, küçük sivilcelenmeden tutunda o bölgede 5 10 cm ye varan boyutta içe su toplayan kabarcıklara kadar sorunlar olabilir.

Güneş alerjilerinde çoğunlukla bölgede ağrı sızı yanma veya karıncalanma şeklinde şikayetler olabilir. Zamanında tedavi edilmezse sadece yanık bölgesinde değil, komşu temiz bölgeler dede bir takım kaşıntılı yaralara neden olabilir.

Güneş alerjisi nin en korkulan zararları ise güneş alerjisi sonunda deride çillenme, mevcut olan ben lerde artış veya yeni benler çıkması, veya zamanla deri kanserine doğru ilerlemesi şeklinde sıralanabilir.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

göz altı dolguları

Göz altı dolguları

Göz altı dolguları estetik tıpta son yılarda oldukça rabet görmektedir. Bundaki amaç yaşlanma etkilernin ilk …

Göz çevresi kırışıklıkları

Göz çevresi kırışıklıkları

Göz çevresi kırışıklıkları yaşla birlikte artan, genetik , metabolik faktörlerin yol açtığı gerçek yaşlanma ile …

Bir Cevap Yazın