24 Mart 2018 , Cumartesi

Güneş yanığının tedavisi

Güneş yanığının tedavisi ni evrelerine göre planlamak doğdurur. birinci derece güneş yanığında acı vardır. acıyı dindirmek için soğuk pansuman iyi gelir. ancak soğuk su cildi kurutacağı için tavsiye edilmez. Gümüş sulfadiazin gibi bitkisel aloe veralı kremler sürmek faydalı olacaktır.

Birinci derece yanıklarda bol su tüketmekte de fayda vardır. tahrişe neden olabilecek kıyafetler gitmemek gereklidir. birinci derece yanıkta antienflamatuar amaçlı parasetamol yada sadece aspirin içilebilir.

Güneş yanığı sonrası cilt su topladıktan sonra bu sıvı enjektör yardımıyla çekilmelidir. üstündeki tabaka kesinlikle kaldırılmamalıdır. çünkü bu tabaka derinin alt tabakası için koruyucu özelliğe sahiptir.

Su toplamış olan bölge içindeki sıvı boşaltıldığında ıslak pansumanlarla kabuklanmanın çabuklaştırılması sağlanabilir. ve bu kabukların kendiliğinden atılması beklenmelidir.

Güneş yanığının acısını dindirmek için yapılması gereken en önemli şey soğuk uygulamadır. bu bölgedeki ısı artışının ve ödemin azaltılması açısından soğuk uygulama oldukça faydalı olacaktır.

Kesinlikle yanık olan bölgeye yoğurt, diş macunu gibi bir takım yabancı maddelerin sürülmemesi gerekmektedir. çünkü bu sürülen maddeler yanık olan bölgede ekstra bir tahrişe neden olabileceği gibi yaranın derinliğininde artmasına sebep olabilir.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Güneş Alerjisi

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisi olan kişiler öncelikle güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalıdır . Bu nasıl olacak dersek …

göz altı dolguları

Göz altı dolguları

Göz altı dolguları estetik tıpta son yılarda oldukça rabet görmektedir. Bundaki amaç yaşlanma etkilernin ilk …

Bir Cevap Yazın