24 Nisan 2018 , Salı

Hamilelikte Cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki kurmanın bebeğin sağlığının olumsuz etkileneceği ve hatta düşük olma ihtimalinin olduğu yaygın bir düşüncedir. Maalesef ki özellikle ülkemizde insanlar bunu konuşmanın bile ayıp olduğu düşüncesi ile bir doktora konuyu sorup öğrenmek yerine, hamilelik döneminde cinsel ilişkiden uzak duruyor.

Hamilelikte cinsel ilişki düşük riskli gebelik yaşayan çiftlerde sorun değildir. gebeliğin başladığı andan doğuma kadar olan sürede belirli koşullar yerine geldikten sonra gebelikte cinsel yaşam sürdürebilir.

Peki bu koşullar nelerdir; Gebeliğinde düşük riski varsa, kanama sorunu yaşadıysa, erken doğum riski varsa, enfeksiyon riski varsa yada enfeksiyon geçirmekteyse, bazı erken gebelik döneminde görülen aşırı bulantı ve kusma durumlarında eğer kadın istemiyorsa, son aylarda erken doğum riski varsa, suları erken gelmişse yada enfeksiyon varsa v.b. gibi nedenleri sıralayabiliriz. Bu gibi durumlarda gebelikte cinsel ilişkiyi kısıtlamakta fayda vardır. Bunun dışında gebeliğin başından sonuna hamilelikte cinsel ilişki yaşamakta bir sıkıntı yoktur.

Genelde doktorlara sorulmadığından çiftler ilk iki ay ve son iki ayda cinsellik yaşanamayacağı düşüncesi halk arasında yaygındır. Neden ilk iki ayda hamilelikte cinsel ilişki olmaz hurafesi gelişmiştir sorusuna bakarsak, ilk 2 ayda düşük olma riski %10 civarındadır. Bu gibi durum söz konusu olmuşsa ve o dönem içerisinde cinsel ilişki yaşanmışsa, düşük olayı bu ilişkiye bağlanmış ve bu düşünce böylece yaygınlaşmıştır.

Son iki ay düşüncesinde ise , bu dönem doğumun başlama olasılığı yüksek olan dönemdir. Bu dönemde cinsel ilişki yaşandıktan sonra kadında ağrılar sancılar başladığında otomatik olarak çiftler bunu cinselliğe bağlamaktadır. Ama yapılan çalışmalar, cinselliğin doktorun yasaklamadığı durumlarda ve bebeğe zarar vermeyecek uygun pozisyonda uygulandığında zararlı değildir.

Çiftlerin cinselliklerini yaşarken iki şeye dikkat etmelidirler. Birincisi hamilelikte cinsel ilişki yaşarken uygun pozisyonu kullanmalarıdır. Anne karnına baskı olmayacak şekilde uygun pozisyonu seçilmelidir. İkincisi ise anne adayında olan orgazm, rahimde kasılmalara neden olabiliyor. Bu kasılmalar orgazmdan sonra geçici olarak 50 – 60 saniye kadar sürebilir ve bu kasılmaların erken doğum kasılması ya da düşük olacak şeklinde yorumlanmaması gereklidir.

Son tavsiyemiz olarak, hamilelikte cinsel ilişki sorularınızı doktorunuza mutlaka danışın. Doktorunuz yasaklamadığı sürece hamilelikte cinsel ilişki yaşamanızda bir zarar yoktur.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Kadınlarda cinsel isteksizlik

Kadınlarda cinsel isteksizlik

Kadınlarda Cinsel isteksizlik , çeşitli toplumlarda farklı sonuçlar çıksa da yaklaşık olarak her 10 kadından …

Çocukların Yaptıkları Resimlere Dikkat, Çocuk psikolojisi, Yaş Sendromları, Çocukların ruh hallerini anlamak

Çocukların Yaptıkları Resimlere Dikkat

Resimlerin çocuğun iç dünyası hakkında önemli bilgiler verdiğini belirten Uzman Psikolog Pelin Su Uzun, çocukların …

Bir Cevap Yazın