23 Nisan 2018 , Pazartesi

İyi bir gece uykusu için ipuçları

İyi bir gece uykusu için ipuçları

Yeterli ve kaliteli bir uyku sağlık kalitesini arttırır. Ancak bazı zamanlar ne yaparsak yapalım uykumuz gelmez. Geç saatlere kadar oturup yeteli uyku alamayınca bir takım fiziksel ve ruhsal olumsuzluklar getirir. Sağlam ve kaliteli bir uyku vücudumuza çok yararlıdır. Geceleri rahat bir şekilde uykuya dalabilmek için sağlıkmed olarak birkaç tüyo verelim siz sayın okurlarımıza.

Eğer masabaşı işiniz var ise yada gün içinde evden pek çıkmamışsanız biraz hareketlenmeniz gerekli. çünkü yeterli enerji harcamaz ve yorulmazsanız vücudunuz dinlenme gereği duymaz. Buda uykuya geçmenizi zorlaştırır. Çünkü uyku vücudun kaybettiği enerji toplaması için gereklidir. Gün içerisinde yapacağınız hareketler vücudunuzun yorulmasına yol açacak ve uyku isteğinizi arttıracaktır.

Eğer yatakta yatıyor ve 30 dakika içerisinde uykuya dalamıyorsanız yatakta daha fazla durmayın. Biran evvel yataktan çıkarak kendinizi oyalayacak işler bulun. Örneğin kitap okumak, müzik dinlemek veya ev işleri gibi şeylerle kısa süre meşgul olup vücudunuzu, gözünüzü veya beyninizi yorarak tekrar yatıp uyumayı deneyin.

Bir diğer seçenek ise sıcak duş almak. Sıcak su insan vücudunda rahatlatıcı ve gevşetici bir özelliğe sahiptir. Stres seviyesinide düşürdüğü için rahatça uykuya dalmanızı sağlayabilir. Duşu çok uzatmamakta gerekli. Temiz bir vücut ve temiz kıyafetlerle yattığınızda daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

Koyun saymak her nekadar bir şaka malzemesi olmuş olsa da bunun aslında yatak beyin egzersizleridir. Beyin egzersizleri ile yine zihinsel yorgunluk ile uykuya dalmanız kolaylaşabilir. 100 den geriye 2 şer 3 er saymak örnek olarak uygulayabileceğiniz bir yoldur.

Beyninize her gece aynı egzersizleri yaparsanız vücudunuz bunu bir rutin olarak algılayacak ve beyniniz uyku vaktinin geldiğini anlayacak ve uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Yatağa yattığınız da gün içinde yaşadığınız stresi can sıkıcı olayları bir kenara bırakın. Onun yerine geleceğe dair planlarınızı düşünebilir, hayaller kurabilir ve gündelik yaşamınızdan uzaklaşacağınız için zihniniz rahatlayacaktır. Bu sayede beyniniz uykuya dalmak için yeterli sakinliği sağlayacaktır.

Umarız faydalı olur ve sınırların olmadığı rüya alemlerine dalar ve vücudunuz yeterli enerjiyi depolayarak daha sağlıklı gün ve günler geçirmenizi sağlar.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi

Uyku apnesi ‘ni hafife almayın Uzmanlar, Uyku apnesi ‘nin ise ciddi komplikasyonlara, sosyal sorunlara ve …

Bir Cevap Yazın