24 Nisan 2018 , Salı

Kıl Dönmesi Neden olur

Kıl Dönmesi Neden olur

Kıl dönmesi, deri altında toplanan kılların bir yol bularak o alanda ilerlemesi ve yuva oluşturmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesinin neden oluştuğunu, hangi etkenlerin kıl dönmesini tetiklediğini birazdan açıklayacağız.

Kıl dönmesi hastalığı genellikle sıcak havalarda kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ergenlik döneminde başlatıp 40’lı yaşlara kadar devam edebilir.

Erkeklerde kıl dönmesi kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu durumun en önemli nedeni erkeklerde kıl yoğunluğunun kadındakinden fazla olmasıdır. Ayrıca kıl dönmesini tetikleyen ve neden olan başka etkenlerde yer almaktadır. Bunların ne olduğunu hemen açıklayalım.

İşte kıl dönmensin nedenleri…

Kıllı bir vücuda sahip olmak

Kıllı bir vücuda sahip olmak kıl dönmesinin ortaya çıkma riskini arttırır. Kuyruk sokumu bölgesinde biriken kılların burada birikmesini önlemek için sık duş almak iyi bir tedbir olabilir. Ancak duştan sonra iyice kurulanmayı da ihmal etmemelisiniz.

Oturma şekli 

Oturma şekli kıl dönmesini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.  Dökülen kılların kuyruk sokumunda birikmesi, oturma esnasında bu kılların deri altına geçip orada yürümesi kıl dönmesini meydana getirir.

Uzanarak oturmak veya oturduğunuz yerde kaykılmak (arkaya doğru yaslanıp yayılarak oturmak), ileri geri hareket ederek oturmak, uzun saatler oturmak, yine uzun süre araba kullanmak kıl dönmesi riskini arttırır.

Fazla kilolar 

Fazla kilo birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebildiği gibi kıl dönmesine de neden olabiliyor.  Obezite sorunu olan kişilerdeki hareketsiz yaşam, kuyruk sokumu bölgesindeki yağlanma,  aşırı terleme gibi etkenler kıl dönmesini meydana getirir.

Dar kıyafetler 

Yazın terlemenin de etkisiyle ve aynı zamanda giyilen dar kıyafetler sürtünme sonucunda kıl dönmesine neden olur. Sıcak havaların aynı zamanda dar giydiğiniz kıyafetinizin o bölgede oluşturduğu sürtünme ister istemez kıl dönmesine yol açabilir.

Genetik olabilir

Kıl dönmesi rahatsızlığı hiçbir etkiye maruz kalmadan genetik olarak ta oluşabilir. Kıl dönmesi doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir ancak cilt tipi için aynı durum geçerli değildir. Kıl dönmesi cilt tipinize bağlı olarak yani genetiğinizde var olan bir rahatsızlık olabilir.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

hemoroid ( basur )

Hemoroid ( Basur )

Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, Türkiye’de yetişkin bireylerin yüzde 50’sinde makat hastalıklarının olduğunu …

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Dünyada her yıl ortalama 1.67 milyon hastaya meme kanseri tanısı konuluyor ve yaklaşık 522 bin …

Bir Cevap Yazın