23 Nisan 2018 , Pazartesi

Öğrenme Bozukluğu

Öğrenme bozukluğu olan çocuk neler hisseder, neler yaşar

“Hiçbir şeyi doğru yapamıyorum.”
“Ben yeterince iyi değilim.”,
“Ben aptalım.”,
“Ben geri zekalıyım.”,
“Kimse beni sevmiyor.” gibi duygu ve düşünceler öğrenme bozukluğu olan ve psikolojik destek almayan çocukların hissettiklerinden yalnızca bir kısmı. Bu cümlelerden de anlaşılacağı gibi öğrenme bozukluğu nedeniyle yaşantısının ona sunduğu deneyimler, onun kendine ilişkin olumsuz düşünceler geliştirmesine yol açar. Çünkü, ailesi ya da öğretmeni çoğunlukla yalnızca olumsuz yönleriyle ilgilenir; olumlu yönleriyle ilgilenen pek olmadığından kendini sevmemesine ve kabul etmemesine yol açan duygu ve düşüncelere sahip olur.

Kendi dünyasını hep yanlışlardan (yanlış yazan, yanlış okuyan, yanlış hesaplayan) oluşan bir dünya olarak algılar ve sonuçta kendini “yanlış” bulur hale gelir.

“Benim neyim var?” sorusunu çok sık sorar. Bu noktada özellikle anne baba ve öğretmenin çocukla etkili bir iletişim içinde olması çok önemlidir. Duyulmaya ve anlaşılmaya çok gereksinimi vardır. Gerçekte zeki olduğunu, ama öğrenmek için diğerlerine göre daha çok zaman harcaması gerektiğini ve yavaş da olsa bir gün mutlaka yapacağını bilmeye çok gereksinimi vardır.

Benlik algısının güçlenmesi için kendiyle ilgili olumlu mesajlara da çok gereksinim duyar. Çoğunlukla diğerlerinin beklentilerini karşılayamadığı için kızgındır. Kendine kızgındır. Geç olgunlaştığı için bağımsız bir birey olmak adına kazanacağı becerileri daha geç kazanır. Toplu taşım araçlarını kullanmak, para hesabı yapmak, basit yemekler pişirmek, saati anlamak, masa hazırlamak, yatak toplamak, telefon kullanmak gibi işleri kendi başına başarmayı öğrenmek ona iyi gelir. Çünkü, bağımsızlığa geçişte bu becerileri kazanmış olmak oldukça önemlidir.

DİKKAT TESTI ve ÇÖZÜM için

+90 553 885 58 06

Neuroline Dikkat Geliştirme ve Danışmanlık merkezi Türkiye’de ( Ankara’da ) bu konuda başarılı sonuçlar elde ediyor. Sizde detaylı bilgi almak ve bu imkandan faydalanmak için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak kendilerine ulaşabilirsiniz.

Telefon      : 0312 231 96 52
GSM          : 0553 885 58 06
Twitter      : @NeuroLineDikkat
email         : neurolineankara@gmail.com
Facebook  : https://www.facebook.com/pg/NeuroLineDikkat

 

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

boşanmak

Boşanmak

Evlenmek kadar boşanmak durumununda normal bir süreç olduğunu kabullenerek yaklaşmak duruma ilk şartımız olmalı. Çeşitli …

Boşanmanın çocuklar üzerinde ki etkileri

Boşanmanın çocuklar üzerinde ki etkileri

Sevgili anne babalar, Boşanmanın çocuklar üzerinde ki etkileri nelerdir neler yapılmalıdır sizler için yazmak istedim. Elbette …

Bir Cevap Yazın