23 Nisan 2018 , Pazartesi

Otizm

Otizm nedir? Belirtileri Nelerdir?

Otizm sosyal beceriler ve iletişimde güçlükle kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin görülme oranı her geçen gün artmaktadır. Erkek çocuklarda otizmin görülme oranı kız çocuklara gore dört kat daha fazladır.

Malesef otizmin anne karnında tespit edilmesi mümkün değildir.Ayrıca otizmin neden olduğuda tam olarak bulunabilmiş değildir.

Otizmin en temel belirtisi, çocuğun göz teması kuramamasıdır. Göz kontağı kuramamanın yanısıra ismine tepki vermeme, işaretle isteklerini gösterememe gibi belirtiler sıralanabilir. Yine en belirgin özelliği konuşma problemleridir. Otistik çocukların büyük çoğunluğu ya hiç konuşmaz yada geç konuşmaya başlar. Geç konuşmaya başlayan çocuklarda ise Büyük çoğunluğunda kontrol problemleri gözlemlenmiştir. Örneğin söylediğiniz sözü papağan gibi tekrarlama, konuşmada zamirlerin, öznelerin kullanılmaması, kendisinden sanki bir başkasıymış gibi bahsetmesi sıralanabilir.

Otizmin en belirgin özelliklerinden birisi ise iletişim kurmada güçlüktür. Otistik çocuklar yaşıtlarına ve çevresindeki diğer yetişkinlere karşı ilgisizlerdir. Çoğunlukla otizm sorunu olan çocuklar iletişim kurmaya isteksizlerdir ve iletişim kurma çabalarını reddederler. Bunun yanı sıra tekrarlayan nedensiz hareketler görebiliriz. Örneğin sürekli sallanmak, el çırpmak gibi tekrarlayan ve nedeni belli olmayan hareketlerdir.

Bir grup otistik çocuklarda ise takıntılı davranışlar görebiliriz. Örneğin ışıkları açıp kapamak, dolap kapaklarını açıp kapamak gibi davranışlardır. Yine bir grup otistik çocuklarda parmak uçlarında yürüme davranışı gözlemlenen belirtilerden bazılarıdır.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Gebelikte OMega-3 faydaları nelerdir, omega 3 nelerde bulunur, omea 3 neye yarar, bebeklerin zeki olması nasıl sağlanır, bebeğim nasıl akıllı olur?

Gebelikte Omega-3

Gebelikte Omega-3 kullanmanın bebeğin beyin ve göz gelişiminde çok önemli bir etkisi olduğunu söyleyen Türk …

SMA hastaları için belirlenen tedavi kriterleri

SMA hastaları için belirlenen tedavi kriterleri HABERTÜRK, ilaçla tedaviye başlanacak olan 20 SMA hastası bebeğin …

Bir Cevap Yazın