23 Nisan 2018 , Pazartesi

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı deride görünen kabuklu kepekli kırmızı zeminli bir yara tipidir. Sedef genelde stresle tetiklenen bir hastalıktır. Sedef hastalığında genelde insanlar daha hassas kişilikte insanlardır .buda yıpranan vücutla birlikte dışarı sedef hastalığı olarak kendini belli edebilir.

Sedefte genetik geçiş vardır .mesela ailesel olabilir. Anne babada sedef olan çocuklarda sedef hastalığı olabilir çünkü sedef hastalığının kromozomlarla taşınabilen bir geni vardır. Sedef hastalığ nın mekanizması bilinse de nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır.

Sedef hastalığının en sevdiği yerlerden bazıları dizler, dirsekler, saç dipleri, kalça bölgesi gibi yerlerdir. Genelde buralardan başlar ama vücudun her yanına yayılabilir.  Bunun yanında tersine sedefte tutabilir. Örneğin meme altı, genital bölge gibi ve kıvrımlı vücut parçalarında da yer alabilir.

Sedef çok küçük plaklar şeklinde olabildiği gibi daha büyük plaklar şeklinde de ortaya çıkabilir. Çocuklarda boğaz enfeksiyonundan sonra küçük plaklar ortaya çıkar. Bu tip sedefte antibiyotik gayet etkilidir. Büyük plaklarda ise ultraviyole yani güneş ışığı tedavisi uygulanır. Özel ultraviyole kabinlerde kontrollü dozlarda güneş ışığına maruz bırakılır.

Küçük plaklar kortizonlu kremlerle tedavi edilebilir. Veya bağışıklık sistemini etkileyen kremler de kullanılabilinir. Sedef hastalığının tam tedavisi olmaması ile birlikte bu tür yöntemler hastalığı kontrol altında tutmakta yarar sağlar. Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. O nedenle başkasına bulaştırma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Estetik Fiyatları

Estetik Fiyatları

Sürekli gelen sorulardan birisi de çeşitli estetik fiyatları . Hastayı fiziki muayene etmeden fiyat vermek …

Güneş Alerjisi

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisi olan kişiler öncelikle güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalıdır . Bu nasıl olacak dersek …

Bir Cevap Yazın