24 Mart 2018 , Cumartesi

Tacize uğrayan çocukların ortak özellikleri

Sevgili ebeveynler, tacize uğrayan çocukların ortak özellikleri ni bu yazımızda ele alacağız.

Yaşadığımız şu hayat içerisinde evlatlarımızın başına gelmesinden en çok korktuğumuz konu elbette ki tacize uğramaları. Taciz bir kişinin başka bir kişiye istemediği bir şeyi yapması anlamına gelmektedir. Tacizcinin yaşı medeni durumu sosyoekonomik yapısı cinsiyeti eğitim durumu değişse de hepsinin değişmeyen tek ortak noktası kurbanlarını uzun vade de inceleme altına alarak onların profillerini çizip yaklaşımlarını ona göre yapmalarıdır.

Sevgili ebeveynler çocuklarınızı yetiştirirken gıdalarının yanı sıra ruhsal gelişimlerinede çok önem verilmesi gerektiğini bilmelisiniz.onların hayatları boyunca her ne olursa olsun sonsuz güven içerisinde olacakları kabul görecekleri ebeveynlere ihtiyaçları vardır. Onlarla düzgün iletişim içerisinde olmak anlamak dinlemek empati kurmak saygı duymak onları bir çok yanlıştan koruyacaktır. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu küçük yaşlardan itibaren konuşmak açıkça anlatmak bedenini tanımasına yardımcı olarak kimsenin kimseye istemediği bir şeyi  yapamayacağını anlatmak elzemdir.

Eğer çocuğunuz

İçine kapanık

Hırçın

Aşırı duygusal

Yalan söyleyen

Aile yapısı bozuk

Dağılmış aileye mensup

Kısaca problemli olarak nitelendirilen çocuklardansa,tacizcilerin kurban olarak seçeceği bir çocuk olacaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurun ve çocuklarınızın ruhsal gelişimini destekleyici her türlü materyalden faydalanın, önce siz ebeveynler bilinçlenin, çocuklarınızı iyi tanıyın, onları ne kadar iyi tanırsanız ters giden bir şeyler olduğu taktirde anlamanız ve çözüm üretmeniz o kadar kolay olacaktır.

Uzm pedagog psikolog Oya Akbaş

 

 

Oya Akbaş on Facebook
Oya Akbaş
Uzman Pedagog Psikolog                  Sağlık Med

Dikkatinizi çekebilir

Boşanmanın çocuklar üzerinde ki etkileri

Boşanmanın çocuklar üzerinde ki etkileri

Sevgili anne babalar, Boşanmanın çocuklar üzerinde ki etkileri nelerdir neler yapılmalıdır sizler için yazmak istedim. Elbette …

İnternet ve Sosyal Medya

İnternet ve sosyal medya

En çok sorulan soruların başında çocumlarımızın internet ve sosyal medya kullanımı geliyor. Sevgili ebeveynler Hayatımızın …

Bir Cevap Yazın