24 Mart 2018 , Cumartesi

Vücutta iyileşmeyen yaralar

Tarafıma sıkça gelen şikayetlerden biriside vücutta iyileşmeyen yaralar üzerinedir. Bununla ilgili de yine birkaç konuya değinmek istiyorum. Vücudumuzda herhangi bir nedenle bir yara, bir kesi oluştuysa bunun ilk tedavi adımı doğru koşullarda onarılmasıdır. Buda dokuların , kesi bölgesinin uygun dikişlerle enfeksiyon kapmadan iyileştirilmesidir. Ama bilinmeyen bir konu ise oluşan yara izinin kaderi sadece atılan dikişe yada atan doktora bağlı değildir.

Yara izinin vücudun neresinde veya hangi yönde olduğu dahi çok önemlidir. Örneğin alın bölgesinde yatay bir iz çok daha az bir iz bırakırken, dikey bir iz daha dikkat çekici olabilmekte. Bu nedenle izin yönüde çok önemlidir.

6 ay ila 2 yıl içerisinde son halini alana kadar dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.  En önemlisi bu bölgenin güneş ışınlarından korunması. Bu nedenle özellikle yaz aylarında güneş koruyucular kullanılabilir.

Diğer taraftan bazı silikon içeren yada farklı maddeler içeren kremlerle o bölgedeki hücrelerin normal koşullara dönmesine yardımcı bir takım pomatlar, jeller v.s. kullanılabilmektedir.Vücutta iyileşmeyen yaralar

2 yılın sonunda kalan izlerde ise, bazen dikiş izleri yada genişlemiş dikkat çekici izler olabilmekte. Bu tür izlerde ise izlerin , yara dokusunun yeniden revize edilmesi söz konusu. Lokal anestezi yöntemi kullanılarak kötü görünümlü iz çıkartılıp tekrar dikilebilir arkasından bantlama tedavisi dediğimiz yöntemle bantlama uygulanabilir.

Akabinde yine yukarıdaki önlemlerde alınarak daha az dikkat çeken daha kabul edilebilir sonuçlar elde edilebilir.

Açık yarası olanlar ceviz, taze üzüm, portakal suyu, greyfurt, domates, acı baharat veya çok aşırı tatlı tüketirse yaranın iyileşme süresi uzayacağını da ek bilgi olarak verelim. Vücutta iyileşmeyen yaralar

Ayrıca iyileşmeyen yaralar içinde benim denemediğim ama bir iki kişiden faydası olduğunu duyduğum bir kür paylaşmak isterim.

Tarif sayın Ender Saraçoğluna aittir. Tarafımca denenmemiştir. Detaylıca araştırıp değerlendirebilirsiniz.

Aktardan alabileceğiniz 6 – 7 adet karabaş bitkisini bir bardak suda 5 dakika kadar kaynatılır. Ilımaya bırakılır. Suyunu süzdükten sonra suyu yaranın üzerine dökülür ıslatılır, kurutulup tekrar ıslatılır. 7 – 8 kez bu tekrarlanır. Sabah akşam bu yöntem tekrarlanır. Sabah hazırladığınızdan kalanı akşam tekrar kullanabilirsiniz. Ancak ertesi gün kullanımı için tekrar taze olarak kaynatılıp yapılmalıdır. Önceden şişelenip yapılmaz.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

göz altı dolguları

Göz altı dolguları

Göz altı dolguları estetik tıpta son yılarda oldukça rabet görmektedir. Bundaki amaç yaşlanma etkilernin ilk …

Göz çevresi kırışıklıkları

Göz çevresi kırışıklıkları

Göz çevresi kırışıklıkları yaşla birlikte artan, genetik , metabolik faktörlerin yol açtığı gerçek yaşlanma ile …

Bir Cevap Yazın