24 Mart 2018 , Cumartesi

Yumurtlama zamanını belirlemek

Yumurtlama zamanını belirlemek

Yumurtlama zamanlarını kendinizin evinizde belirlemek, adet düzenliyse, adet döngüsü düzenliyse mümkündür. Yani bir bayanın iki adetinin birinci günü arasındaki süre 33 34 günden daha fazla sürüyorsa, bu dönemde bayanlar kendileri yumurtlama zamanlarını evde de belirleyebilirler.

Bunun için evde yapılan idrarda yumurtlama testleri vardır. Bunun mantığı şuna dayanır. Yumurta olgunlaşıp çatlamaya hazır hale geldiği zaman beyinden LH hormonu üretilir. Bunun kan seviyeleri giderek artar. Kandaki seviye artınca bu hormon idrara da çıkar. İdrarda yumurtlama testinin mantığı da budur. İdrarda, tıpkı gebelik testi yapar gibi fakat gebelik hormonu yerine LH hormonunun ölçümü yapılarak yumurtlama zamanı ortaya konabiliyor.

Bunun için bir bayanın iki adetinin birinci günün arasındaki süreden 17 gün geriye gelerek test yapılmaya başlanır. Örneğin iki adetin birinci günün arasındaki süre 27 gün ise 17 gün geri gidildiğinde 10. Gününden itibaren her gün 1 kez bu test yapılmalıdır. Bu testi yaparken 3 4 saat idrara çıkılmaması gereklidir. Daha sonrasında bir miktar idrar kaba alınır ve test kitini idrar kabına koyarak 1 dakika beklenir. Sonuç 5-10 dakika içinde çıkacaktır.

Burada iki çizginin pembeleştiği yada mavileştiği durumda o gün veya ertesi gün olabilecek olan beraberlik gebelik şansının en fazla olduğu zamandır. Bu şekilde idrarda yapılan testler aynı zamanda anne adayının yaklaşık olarak hangi gün yumurtlamasını da ortaya  açısından önemli ve %99 oranında hassasiyetle yumurtlama zamanı belirleyebiliyor.

Sağlık Med
www.saglikmed.com

Dikkatinizi çekebilir

Hamilelikte Aşerme ve cinsiyetin belirlenmesi

Hamilelikte Aşerme ve cinsiyetin belirlenmesi

Hamilelikte Aşerme ve cinsiyetin belirlenmesi Tatlı yada ekşi aşermeden bebeğin cinsiyetinin anlaşılması mümkün değildir. Aşerme …

BEBEKLER NEDEN KUSAR

Bebekler neden kusar

Bebekler neden kusar? Bebekler ilk 3 4 ayda hatta bazen 5 aya kadar fizyolojik olarak …

Bir Cevap Yazın